Diyetler

Canan Karatay Diyeti Listesi

Karatay diyeti, ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan bir diyettir. Karatay Diyeti adını sağlık beslenme ve zayıflama konularında oldukça bilgili olan ve önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Canan Karatay’dan almıştır.

canan karatay diyeti

Canan Karatay’ın kitabını da yazarak sunduğu Karatay Diyeti sadece bir diyet değil bir yaşam biçimidir. Diyetlerle, egzersizlerle verdiğimiz hızlı kiloları çoğu zaman bir süre sonra tekrar geri alırız. Karatay Diyetinin amacı ise hızlı kilo vermenin aksine yavaş yavaş ve sağlıklı yaşayarak kalıcı kilo vermektir. Bu diyette sağlık ve kiloların kalıcılığı ön plandadır. Üstelik bu diyeti yaparken ne kendinizi yeme içmeden kesecek ne acıkacak ne de tatlılara saldıracaksınız. Kendinizi sağlıklı ve dinç hissedecek güne iyi hissederek uyanacaksınız.

Karatay Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Karatay diyeti aç kalarak yapılan ve hızlı zayıflatan diyetlerin aksine dilediğiniz kadar yiyebileceğiniz sadece yediklerinize dikkat ederek yapmanız gereken ve sizi yavaş yavaş sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflatacak bir yaşam biçimidir. Yaşam biçimi diyoruz çünkü bunu bir diyet olarak görmek yerine sağlıklı kalmak ve zayıflamak için ömür boyu uygulamalısınız. Bu diyetle verdiğimiz kiloları bir daha asla geri almayacaksınız.

karatay diyeti listesi

Diyetten sonuç alabilmek için diyetin kurallarına harfi harfine uymalısınız. Önemli olan yediklerinizin miktarı değil yememeniz gerekenlere dikkat etmektir. Bu diyette karbonhidrat grubu besinleri kesinlikle yasak.

Karatay Diyetinde Yasaklar ve Serbestler

YASAK OLANLAR SERBEST OLANLAR
Tüm şeker ürünleri, şekerli gıdalar ve tatlandırıcılar. Glisemik indeksi düşük kuru meyveler (kuru kayısı, kuru erik vb.)
Marketlerde satılan yumurta, tavuk, salam, sucuk, sosis hibi her türlü fabrikasyon ürünler Doğal olan tavuk, yumurta, pastırma ve diğer ürünler
Light ürünler de dahil her türlü meşrubat, Nescafe, alkol ve meyvalı yoğurtlar Ayran, yoğurt, maden suyu, günde en az 2 litre su, bitki çayları, filtre kahve ve türk kahvesi
Ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve margarin Zeytinyağı, tereyağı ve fındık yağı
Pişmiş havuç Pişmemiş havuç
Akşam 20:00’dan sonra birşeyler atıştırmak veya yemek Akşam 20:00’dan sonra bitki çayı, doğal maden suyu ve ayran
Tahıl unu ve tahıl unu ile yapılmış her türlü gıda (Ekmek çeşitleri), kavrulmuş kuru yemişler Kavrulmamış fındık, fıstık, badem ve ceviz
Öğütülmüş tahıllar Salata, sebze, bakliyat, et ve balık
Kavun, üzüm, incir, muz, karpuz Portakal, elma, ayva, armut, mandalina, şeftali, erik, çilek, kiraz vb. (Günde 1 porsiyon)
Hareketsiz yaşam Günde en az yarım saat açık hava yürüyüşü
Sık yemek, az yemek Öğünler arasında 4.5 – 5 saat geçirmek ve 2 ile 3 öğün arasında yemek
Yemek sofrasından doymadan kalkmak Doyana kadar yemek

Uyarı : Karatay Diyeti uygularken yediğiniz öğünün üzerinden 4-5 saat geçmeden acıkıyorsanız ya yasak gıdaları tüketiyor ya da sofradan doymadan kalkıyorsunuz.

Karatay Diyeti Listesi

Aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz diyet listesi tamamen örnek amaçlıdır. Kendinize göre düzenleyebilir değişiklikler yapabilirsiniz. Listenizde ara öğünlere yer verilmemesine dikkat edin.

Pazartesi

 • Kahvaltı : 2 adet yumurta, 9-10 adet tuzsuz siyah veya yeşil zeytin, bir avuç kuru meyve,  tuzsuz beyaz peynir, şekersiz çay ve ekmek yerine bir avuç kırılmış ceviz tüketebilirsiniz.
 • Öğle Yemeği : Haşlanmış kırmızı et, doğal sirkeli ve zeytinyağlı mevsim salatası, zeytinyağlı fasulye veya herhangi bir sebze yemeği, tuzsuz ayran, istediğiniz kadar bitki çayı veya su.
 • Akşam Yemeği : Balık, Salata(Bol miktarda hazırlanarak doğal sirke, limon, mevsimine göre bulunan yeşillikler ve zeytinyağı ilave edilmelidir).

Salı

 • Kahvaltı : 2 adet haşlanmış yumurta veya menemen, 9-10 adet tuzsuz zeytin, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 2-3 adet çarliston biber, roka, 4-5 adet minik domates, şekersiz çay veya süt, ekmek yerine 1 avuç fındık.
 • Öğle Yemeği : Bir tabak zeytinyağlı barbunya yada etli sebze yemeği. Lahana veya karnabahar salatası, 1 bardak ayran veya 1 kase yoğurt.
 • Akşam Yemeği : Haşlanmış tavuk, bol salata ve 1 elma.

Çarşamba

 • Kahvaltı : Haşlanmış 2 yumurta, beyaz peynir, 2-3 adet kırmızı biber, bir avuç antep fıstığı ve bitki çayı.
 • Öğle Yemeği : Izgara köfte, zeytinyağlı bir sebze yemeği, yoğurt, salata, ayran veya su.
 • Akşam Yemeği : 3-4 kalem kuzu pirzola veya avuç içi kadar bonfile ızgara. Zeytinyağlı enginar veya bir tabak mevsim salatası, bir tatlı kaşığı keten tohumu.

Perşembe

 • Kahvaltı : 2 adet yumurta, sürülebilir peynir veya tuzsuz peynir, yeşil biber, siyah-yeşil zeytin, yeşillik, badem, fındık, ceviz karışımı ve şekersiz çay.
 • Öğle Yemeği : 1 bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye, 3-4 adet ızgara köfte, 1 kase yoğurt, salata, ayran veya bol su.
 • Akşam Yemeği : Izgara balık, kırmızı kuru soğan, dilimlenmiş turp ve roka, brüksel lahanası ve rendelenmiş havuç veya lahana salatası, bir tabak piyaz veya zeytinyağlı barbunya.

Cuma

 • Kahvaltı : 2 adet haşlanmış yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, maydonoz, roka, kırmızı biber, fındık, fıstık, ceviz, badem ve şekersiz çay.
 • Öğle Yemeği : Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, domates söğüş, rendelenmiş turp ve ayran.
 • Akşam Yemeği : 3-4 sap kuzu pirzola, zeytinyağlı enginar veya yoğurtlu semizotu salatası, mevsim salatası.

Cumartesi

 • Kahvaltı : 2 adet yumurta, sürülebilir peynir, nane, yeşillik, biber, zeytin, fındık, ceviz, bir bardak süt.
 • Öğle Yemeği : 1 porsiyon ızgara bonfile, taze yeşilbiber domates veya soğan, yoğurt, semizotu ve bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı, bol su veya ayran.
 • Akşam Yemeği : Izgara balık, salata, avuç içi kadar tahin helvası.

Pazar

 • Kahvaltı : Peynirli omlet veya pastırmalı yumurta, bir avuç içi kadar tuzsuz beyaz peynir, 9-10 tane tuzsuz zeytin, tatlı kırmızı biber, domates ve salatalık, şekersiz yeşil çay veya herhangi bir bitki çayı, ekmek yerine bir avuç ceviz içi.
 • Öğle Yemeği : 1 tabak kuru fasulye, 1 avuç kadar bonfile veya biftek, 1 adet kuru soğan ve çoban salatası.
 • Akşam Yemeği : Izgara balık, tazı yeşillikli salata, közlenmiş biber ve bol su.

NOT : Listede ara öğünlere yer verilmemiştir fakat isterseniz öğle yemeği ile akşam yemeği arasında ara öğün olarak bir avuç ceviz veya 1 adet meyve ile bol su veya yeşil çay tüketebilirsiniz. Ayrıca yiyeceklerinizi seçerken yukarıdaki yasaklar ve serbestler listesine bakmayı unutmayın !

Karatay diyeti size göre değilse Dukan Diyetine bakmanızı öneririz.

(17 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,65. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir yorum yaz