Diyetler

Hamileyken Diyet ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün Hamileyken Diyet ve Dikkat Edilmesi Gerekenler üzerine duracağız ve hamilelikte diyet yapmak ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

hamileyken diyet

Kimi kadınlar hamilelikte başlarda çok çabuk kilo alır zamanla bu durum yavaşlar kimileri ise ilk aylarda hiç almayabilir hatta kilo verebilirler. Kimileri ise gebelikleri boyunca hızla kilo alır ve almaya devam eder. Kısacası ne olursa olsun hamilelikte kilo almak kaçınılmaz bir durumdur hatta bu kilolar 15 kiloya kadar bile çıkabilmektedir. Bu durum biraz can sıksa da dünyaya bir birey getirmenin mutluluğu hiçbir şeye değişilmez. Şimdi biraz hamileyken diyet yapma konusuna değinelim…

Hamileyken Diyet Yapabilir miyim ?

hamilelikte diyetHamilelikte diyet yapmanız kesinlikle önerilmemekte. Hamilelerin günlük besin ihtiyacı normal insanlara göre daha fazladır. Bu ihtiyacı karşılayabilmemiz diyet yaparak oldukça zor olur. Besin ihtiyacının daha fazla olması çok yemeniz gerektiği anlamına gelmez ! Yine de abartmadan dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Öncelikle kendinizi tek değil artık iki kişi olarak düşünmelisiniz. Verdiğiniz kilo hem bebeğinizin sağlık ve beslenme durumunu bozabilir. Asla ve asla hamileyken doktorunuza danışmadan kilo vermek için herhangi bir davranışta bulunmamalısınız. Bunun yerine doğumdan sonra zayıflama ve diyet yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Hamileler için Önemli Öneriler

1 ) Yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka doktorunuzun bilgisi ve önerileri dışında hareket etmemelisiniz.

2) Nasıl diyet yaparım nasıl kilo veririm mantığını kafanızdan çıkararak nasıl sağlıklı beslenirim neler tüketebilirim ne kadar yemeliyim gibi beslenme düzeniniz ile ilgili önlemler alarak yanlış beslenmeyi önlemelisiniz.

3) Aş ermek, hamilelikte kaçınılmaz bir durumdur. Fakat bu duruma biraz sınır koyarak size kilo aldıracak besinleri azaltmalısınız. Kendinizi sınırlamanız kilo almanızı azaltacaktır.

4) Hamileyim akşama kadar evde yatmam dinlenmem gerekiyor düşüncesini aklınızdan çıkarın. Doktorunuzun izin verdiği sınırları aşmadan hamilelik döneminde yapabileceğiniz egzersizler mevcut. Ayrıca çok hafif yürüyüşler ile vücut hareketinizi sağlayabilirsiniz.

5) Mutlaka sinir, stres gibi etkenlerden uzak durmalı uyku düzeninizi bozmamalı ve günlük düzenli su tüketimini unutmamalısınız.

6) Çikolata gibi besinler yerine meyve, sebze ve süt ürünlerine odaklanmanız sağlığınız ve kilonuz açısından daha etkili olacaktır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları

hamilelikte beslenme

Hamileyken nasıl beslenmeliyim, nelere dikkat etmeliyim, hangi besinden ne kadar tüketmem gerekiyor diyenler mutlaka bu kısmı dikkatlice okuyun.

Protein : Bebeğinizin beslenmesi ve gelişimi için almanız gereken en önemli besin grubu şüphesiz proteinlerdir. Hayvan proteinlerinin dışında bitkisel proteinlere de başvurabilirsiniz. Protein bakımından tüketebileceğiniz zengin besinler ise; az yağlı süt ve süt ürünleri, et, tavuk, yumurta, balık gibi besinlerdir.

Kalsiyum : Bebeğinizin diş ve kemiklerinin oluşumunda en önemli mineraldir. Kalsiyum açısından zengin besinler; tahıllar, pekmez ve kuru meyveler, kavrulmamış susam gibi besinlerdir.

Demir : Hamilelikte demir alımı genellikle dikkat edilmeyen bir noktadır. Hamilelikte vücudun demir ihtiyacı daha da artmaktadır. Demir açısından zengin besinler; kuru baklagiller, tahin, kuru meyveler ve yeşil sebzelerdir.

Karbonhidrat : Karbonhidratlı besinler vazgeçilmez besin grubumuzdur. Bu besin grubu ihtiyacımızı makarna, ekmek, pirinç pilavı gibi besinlerden karşılayabiliriz.

Su : Hamileyken mutlaka günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz. En önemli besin kaynaklarından birisi sudur ve vücudumuzda ki atıkların atılmasını kolaylaştıracaktır.

A Vitamini : Göz sağlığı ve birçok işlevi ile birlikte kesinlikle gereklidir. Koyu ve yeşil yapraklı sebzeler ve kayısı gibi sarı sebze ve meyvelerde bolca bulunur.

B Vitamini : Sinir ve kas dokusunun oluşumunda en büyük etkiye sahip olan B vitaminini tahıllarda, baklagillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulabilirsiniz.

Hamileyken Uzak Durulması Gerekenler

hamilelik ve sigara

Hamileyken Alkol ve Sigara : Bunu belirtmemize gerek bile yok hamilelikte alkol ve sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Hamileyken alkol ve sigara bebekte zeka geriliğine ve birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Kafein : Kafein içeren besinlerden uzak durmalısınız. Kahve de buna dahildir.

Pastorize Edilmemiş Süt ve Süt Ürünleri : Listerya içerdiklerinden dolayı hamileyken tüketilmemelidir.

İyi Pişmemiş Yumurta : Çiğ yada iyi pişmemiş yumurta salmonella içerdiğinden dolayı yumurtanın iyi pişirilmesi gerekmektedir.

Tuz : Hamileyken de çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıyız. Ödem ve hipertansiyona sebep olabilir.

(12 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir yorum yaz