Kilo Verme

Metabolizma Hızlandırmanın 9 Etkili Yolu

Metabolizma hızlandırma, özellikle yağ yakıp fazlalıklardan kurtulmak için son derece önemlidir. Metabolizma ne kadar çalışırsa vücut o kadar yağ yakar.

metabolizma hızlandırmanın en etkili yolları

Genelde zayıflamak için çoğu diyet, beslenme, egzersiz yöntemleri de metabolizmayı daha çok çalıştırarak yağ yakmayı hedef almaktadır. Bu yüzden özellikle de kilo vermek isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken bir konudur metabolizma hızlandırma yöntemleri. Önce bazal metabolizmanın tanımını yapalım daha sonra da metabolizmayı hızlandıran yöntemlerden bahsedelim.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir

Bazal metabolizma hızı, vücudun istirahat halindeyken herhangi bir kas hareketi gerçekleştirmeden harcadığı enerjidir. Bazal metabolizma hızı, cinsiyete ve yaşa bağlı olarak erkeklerde ve çocuklarda kadınlara oranla daha yüksektir. Metabolizma hızı ne kadar yüksek olursa vücuttaki yağ yakımı ve kilo verme işlemi o kadar hızlı gerçekleşir.

bazal metabolizma hızı

Bazal Metabolizma Nasıl Ölçülür

Bazal metabolizma hızını hesaplamanın en pratik yolu, 5 gün boyunca sabah uyandığınızda koltuk altından ateşinizi ölçün ve çıkan sonuçların ortalamasını alın. Sonuç 35.5 dereceden düşük ise bazal metabolizma hızınız yavaştır. Yani vücudunuz kilo almaya daha çok yatkındır.

Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

1) Kas Yapmak

metabolizma kas yapmak

Vücudunuz hiçbir şey yapmasanız bile istirahat halindeyken metabolizma çalıştığı için devamlı kalori yakmaktadır. İstirahat sırasında bazal metabolizma, kas oranı yüksek kişilerde daha hızlı çalışmaktadır. İnsan vücudu sağlığını korumak ve yaşamını sürdürmek için vücutta depolanan yağlardan her 1 kiloluk yağ başına günde sadece 2 kalori yakarken her 1 kiloluk kas başına ise 6 kalori kullanır. İnsan vücudundaki kaslar günlük ortalama bazal metabolizma hızını yükselterek vücudun her yerinde aktif bir şekilde yağ yakımını sağlamaktadır. Dolayısıyla vücudunuzdaki kas kütlesini artırarak bazal metabolizma hızını da artırabilirsiniz. Sonuç olarak kas geliştirmeye yönelik egzersizler yaparak daha kolay zayıflayabilirsiniz.

2) Step Aerobik Egzersizleri Yapmakstep aerobik metabolizma hızını artırır

Aerobik egzersizleri yaparak büyük kaslar inşa edemezsiniz, ama bu egzersizleri yaptıktan sonra vücudunuzdaki metabolizma hızı oldukça artmaktadır. Yoğun geçen egzersizlerden sonra düşük ve orta yoğun geçen egzersizlere göre bazal metabolizma hızı daha uzun süre boyunca üst seviyelerde kalır. Bunu sağlamak için ise eğer spor salonuna gidiyorsanız daha yoğun bir tempoyla çalışan sınıfa katılın veya düzenli yürüyüş yapıyorsanız yürüyüş sırasında kısa koşu patlamaları yapın. Örneğin her 5 dakika yürüyüşün sonunda 10 saniye yüksek tempoyla koşup tekrar yürümeye devam edebilirsiniz. Bu sayede bazal metabolizma hızlandırma adına büyük bir adım atmış olacaksınız.

3) Bol Su İçmeksu içmek metabolizma hızlandırır

Su önemli bir metabolizma hızlandırıcı içecektir. İnsan vücudu kalorileri işlemek için suya ihtiyaç duymaktadır. Hatta vücudunuzu çok az susuz bıraktığınızda bile metabolizmanız yavaşlayabilir. Araştırmalara göre günde sekiz bardak veya daha fazla su içen yetişkin insanlar günde ortalama 4 bardak su içenlere göre daha fazla kalori yakmaktadırlar. Vücudunuzu susuz bırakmamalı, her yemek ve atıştırmadan önce su içmelisiniz. Eğer suyu yalnız içemiyorsanız limon, kuru tarçın gibi seçenekler ile deneyebilirsiniz. Ayrıca diyet bisküvi, kraker gibi kuru besinler yerine su oranı daha yüksek taze meyve ve sebzeler tüketmeniz metabolizma hızlandırmak için daha doğru bir seçim olacaktır.

4) Ara Öğünler ve Atıştırmalarara öğün atıştırmak metabolizma hızlandırır

Uzun süre bir şey yemediğinizde metabolizmanız yavaşlar ve metabolizmayı tekrar hızlandırmak için bir şeyler yemeniz gerekmektedir. Öğün sayısını azaltmak yerine daha sık yemeniz metabolizmanızın sık sık çalışmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. İki öğün arasını 4 saatten fazla açmamalısınız fakat gün içersinde çok az miktarda yemek, meyve veya aperatifler metabolizmanızı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

5) Yemeklerde Baharat Kullanmak

metabolizma hızlandırma baharat

Baharatlı gıdalar metabolizma hızını arttırmak için oldukça etkilidir. Yiyeceklerinizi 1 kaşık gelecek şekilde doğranmış kırmızı veya yeşil biber atarak pişirip tüketmeniz metabolizma hızını arttırmada yardımcı olacaktır. Örneğin 1 kaşık kırmızı pul biberli makarna gibi. Bu metabolizma hızlandırma yöntemi, egzersiz yapmak kadar uzun süre kalıcı bir yöntem sağlamaz fakat sık sık yemeklerinizde baharat kullanarak metabolizma hızınızı yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

6) Proteinli Besinler Tüketmekprotein metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir

Proteinler metabolizmayı hızlandıran çok etkili bir besin grubudur. Protein içeren besinler sindirilirken yağ ve karbonhidrat içeren besinlere göre daha fazla kalori yaktırır. Diyetlerin de vazgeçilmezi olan proteinli besinler yağsız bir şekilde tüketilirse metabolizma hızlandırma ve yağları yakarak sağlıklı kilo verme adına büyük bir adım atılmış olur. Metabolizmayı hızlandıran en iyi protein kaynakları olarak yağsız sığır eti, hindi, balık, tavuk eti, fındık, fasulye, yumurta ve düşük yağlı süt ürünlerini sayabiliriz.

7) Enerji İçeceği İçmekenerji içeceği metabolizma hızını

Öncelikle kilo vermek isteyenler enerji içeceklerinden uzak durmalı. Bu maddeyi başka nedenler için metabolizmasını hızlandırmak isteyen insanlara ek bilgi olması amacıyla yazdım.

Enerji içecekleri içerdiği bazı maddeler nedeniyle vücuttaki metabolizmayı hızlandıran içeceklerden birisidir. Özellikle de içerdikleri kafein nedeniyle vücudunuzun kullanacağı enerji miktarını artırarak daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Ayrıca enerji içecekleri Taurin adında bir aminoasit türü içerirler. Taurin ise metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için vücuda yardımcı olur. Fakat enerji içeceklerini kullanan bazı insanlar yüksek tansiyon, uykusuzluk gibi sorunlarla karşılaşabilir. Çocuklar ve gençler için tavsiye edilmez.

Not: Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktardaki karbonhidrat ve şeker nedeniyle kilo almanızı sağlayabilir bu nedenle kilo vermek isteyen insanlar için önerilmez.

8) Koyu Kahve İçmek

kayve metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir

Kahvenin faydalarından biri ise metabolizma hızında kısa süreli bir artış sağlamasıdır. Kahve aşırıya kaçmadan içildiğinde metabolizma hızlandırıcı içecekler arasında en iyilerindendir. Ayrıca içerdiği kafein nedeniyle yorgunluklarınızı daha az hissetmenizi sağlar ve egzersiz yaparken dayanıklılığınızı arttırır. Gün içinde abartmadan içtiğinizde metabolizma hızlandırma adına iyi bir adım atmış olursunuz.

9) Yeşil Çay İçmek

yeşil çay metabolizma hızlandırıcı içecektir

Metabolizmayı hızlandıran çay olan yeşil çayın, kafein ve kateşin içermesi nedeni ile tıpkı kahve gibi kısa süreli metabolizma hızlandırıcı bir etkisi vardır. Araştırmalara göre egzersize başlamadan önce tüketilen 3 bardak su ve 1 bardak yeşil çay, egzersiz sırasında yağ yakımını %20 oranında arttırmaktadır.

(8 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,88. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir yorum yaz