Kilo Verme

Neden Kilo Veremiyorum Diyenler !

Elimden geleni yaptım ama neden kilo veremiyorum ? Düşüncelerine kapıldıysanız zayıflama konusunda bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Bir türlü kilo veremediğiniz için hedefinizden vazgeçmemelisiniz. Eğer vazgeçerseniz muhtemelen bir süre sonra kilolarınızın daha da arttığını gördükçe tekrar kilo vermek isteyeceksiniz fakat bu sefer her şey için geç olabilir. Vazgeçmek yerine nerede yanlış yaptığınızı bulup yola daha bilinçli bir şekilde devam etmelisiniz. Şimdi kilo veremeyen insanların düştükleri hatalara bir bakalım…

neden kilo veremiyorum

Neden Kilo Veremiyorum ? Diyenlerin Düştükleri Hatalar

Egzersiz yapmamak

Düzenli olarak egzersiz yapmak, yaptığınız diyetin etkisini daha da arttıracaktır. Egzersiz yaparak hem sağlığınızı koruyacak hem de yağ yakımını hızlandıracaksınız. Haftada en az 3 gün 30 dakika egzersiz veya yürüyüş yaparak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yeteri kadar su içmemek

İnsan vücudu açlık ile su içerek zayıflamaksusuzluk arasındaki farkı kolay kolay anlayamaz. Bundan dolayı acıktığınız zamanlar bir şeyler yemek yerine ilk olarak su için ve açlık hissinizi bastırıp bastırmadığına bakın. Ayrıca günde en az 2 litre su içmeniz hem vücudunuzdaki atık maddelerin atılımını kolaylaştıracak hem de iştahınızı azaltarak tok hissetmenizi sağlayacaktır. Su içmek metabolizmanızı da hızlandıracağı için hem sağlıklı yaşam hem de kilo verme yolunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Diyet öncesi verilen ziyafetler

“Nasılsa yarın diyete başlayacağım doğru dürüst birşey yiyemeyeceğim. Kendime şöyle bir ziyafet çekeyim.” Düşüncesindeyseniz biran önce vazgeçmelisiniz. Diyet öncesi ziyafetler, diyetinizdeki hedefe ulaşmanızı zorlaştıracak hatta daha fazla kilo almanızı sağlayacaktır.

Kilo vermeyi bir zorunlulukmuş gibi düşünmek

Kilo vermeyi bir zorunluluk değil istek haline getirmeniz gerekiyor. Kilo vermeyi zorunluluk olarak gördüğünüz sürece bu yolda atacağınız her adım size eziyet gelecek ve sizi daha fazla yoracaktır. Neden kilo veremiyorum diyenler kilo vermeyi zorunluluk olarak değil bunu istediği için kilo vereceklerini bilinç altına yerleştirirler ise kilo vermek daha eğlenceli bir hal alacaktır. Böylelikle kendinizi de büyük bir baskı altında hissetmeyecek ve strese girmeyeceksiniz. (Stresin de kilo aldırdığını unutmayın.)

Yüksek kalorili veya yasaklı yiyecekleri düşünmek

yüksek kalorili yemek

Yasaklı yiyecekleri yemenin zaten oldukça zararlı olduğunu ve uyguladığınız diyetin etkisini kaybettirdiğini ayrıca size kilo aldırdığını biliyorsunuz. Fakat bu yiyecekleri düşünmeyi bile bırakmalısınız. Aklınızdan yemeniz yasak olan herhangi bir yiyeceği geçirdiğinizde o yiyeceği aşırı derecede yemek isteyeceksiniz ve yemeden de rahat etmeyeceksiniz.

Uçuk hedefler belirlemek

“Önümüzdeki ay 25 kilo vereceğim” , “Bu hafta 10 kilo vereceğim” gibi gerçek dışı ve gerçekleştirilmesi oldukça zor hedefler belirlemeyin. Uçuk hedefler belirlediğinizde ve istediğiniz sonucu alamadığınızda motivasyonunuz düşecektir. Hedeflerinizi ulaşabileceğiniz şekilde belirlerseniz o hedefe ulaşmak için daha azimli olursunuz ve hedefe yaklaştıkça azminiz daha da artar. Her zaman ulaşılır hedefler belirleyerek motivasyonunuzu yüksek tutun.

Aç kalarak veya öğün atlayarak kilo vereceğini düşünmek

aç kalmak

Aç kalarak veya tek öğün yiyerek kilo vereceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı yaşamak ve metabolizmanızı daha sık çalıştırmak için uzun süre aç kalmamalı ve vücudun ihtiyacı olan her türlü besinleri almalısınız. Siz vücudunuzu aç bırakarak kilo vereceğinizi düşünüyorsunuz fakat vücudunuz, uzun süre aç kaldığında sizin kıtlık ortamında olduğunuzu düşünerek sizi hayatta tutmak için metabolizma hızını azaltıyor ve tükettiğiniz kalori miktarını dengelemeye çalışıyor. Dolayısıyla zayıflamak ve vücutta yağ yakımını gerçekleştirmek için metabolizmanızın yavaşlamasına izin vermemelisiniz. Metabolizmanızı da uyanık tutmak için uzun süre aç kalmamalı, iki öğün arasındaki süreyi önerilenin üzerine çıkarmamalı ve gün içinde ufak egzersizler yapmalısınız.

Etiketleri okumamak

Zayıflama yoluna siz de girdiyseniz mutlaka alacağınız ürünlerin etiketlerini, besin değerlerini okuma alışkanlığı kazanmalısınız. Aldığınız bir ürün ne kadar yağ, şeker, tuz, karbonhidrat gibi besin değerleri içeriyor bunlara dikkat etmeli ve diyet planınıza göre hareket etmelisiniz. Unutmayın ki bir besinin %90 daha az yağlı olması sağlıklığı olduğu anlamına gelmiyor. Bu besinin %90 daha az yağlı ve aynı zamanda %90 şeker içerdiği anlamına gelebilir. Sonuç olarak aldığımız besinlerin içerdikleri değerleri dikkatli bir şekilde okuyarak bu tuzaklara düşmeyin.

“Ya hep ya hiç” düşüncesiyle hareket etmek

Diyelim ki diyet yaparken kendinizi tutamadınız ve bir hamburgeri midenize indirdiniz. Ya da diyette olduğunuzu unutarak bir çikolata yediniz. Sırf yasaklı yiyecek yediniz ve diyetiniz nasıl olsa olumsuz etkilenecek nasıl olsa kilo alacağım düşüncesi ile günlerdir zayıflamak adına yaptığınız onca şeyi birden bire silip atacak mısınız ? Hemen teslim olmamalısınız. Zararın neresinden dönülse kardır bir daha yapmamak için kendinize söz verin o yediğiniz kalorileri yakmak için gerekli egzersizleri yapın ve kaldığınız yerden devam edin. Unutmayın, başarı kusursuz olmakla değil hırslı ve inatçı olmakla yakalanır !

Hareketsiz yaşamın esiri olmakhareketsiz yaşam

Unutmayın ki hareketsizlik kiloların en iyi dostudur. Birçok insan çok yediği için değil hareketsiz bir yaşam sürdürdüğü için kilo almaktadır. Kilo vermek için her gün ortalama 8000 adım atmalısınız. Aksi taktirde yağlanmanız kaçınılmazdır.

Not : Bunları da uyguluyorum ama kilo veremiyorum diyorsanız Zayıflama hakkında doğru bildiğiniz yanlışlarbakmayı unutmayın !

(9 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,56. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir yorum yaz