Kilo Verme

Zayıflama Hakkında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Zayıflama hakkında çoğumuz araştırmalar yapmak yerine toplum arasında yayılmış kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. Fakat bu bilgilerin ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış bunları hiç düşündünüz mü ? Gelin zayıflama hakkında doğru sandığınız yanlışlara yakından bir bakalım…

zayıflama hakkında doğru bilinen yanlışlar

Zayıflama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar !

Öğün azaltmak zayıflatır

Halk arasında az yemenin ve öğün atlamanın zayıflattığı söylenmekte. Hatta kimisi sırf zayıflamak için günde 1 öğün yemekte. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Yürürken, uyurken, spor yaparken, düşünürken hatta konuşurken bile enerji harcarız. Harcadığımız bu enerjileri ise besinlerden alırız. Eğer siz öğün atlarsanız, besin alımını önemli derecede azaltmış olursunuz ve vücudunuz bu saymış olduğumuz aktiviteleri gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi sağlayamaz dolayısıyla halsiz ve yorgun düşersiniz. Hatta vücut direnciniz düşerek bir çok hastalığa kapılarını açabilir. Zayıflamak için metabolizmanızın sık sık çalışması ve vücut yağlarını yakması gerekmektedir. Metabolizmanızın ise en çok çalıştığı zamanlar yemek yediğiniz zamanlardır. Dolayısıyla öğün sayısını azaltmak yerine sabit tutarsanız hatta aralara atıştırmalar eklerseniz metabolizmanız gün içersinde sık sık çalışır ve vücudunuzdaki yağları yakmanıza yardımcı olur. Eğer öğün atlarsanız vücudunuz yediğiniz besinleri harcamak yerine depolamak isteyecektir bu durum da zayıflamak yerine kilo alımını hızlandıracaktır.

Su içmek zayıflatırsu içmek zayıflatır mı

İnsanların çoğu su içmenin zayıflattığını sanmakta. Cevap kısmen evet fakat
unutmayın ki su içmek tek başına zayıflatmaz. Hayatımızı devam ettirebilmemiz ve sağlığımızı korumamız için son derece önemli olan su, insan vücudundaki sıcaklığı dengeler, vücudumuzdaki birçok dokuyu korur ve en önemlisi idrar, terleme ve bağırsak hareketleriyle vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlar. Su, diyetlerinizde en büyük yardımcınız olan 0 kalorilik, sizi tok hissettirip iştahınızı azaltacak ve metabolizmanızı hızlandıracak bir besindir. Dolayısıyla yalnızca su içerek zayıflamayı beklemeyin.

Sigarayı bırakmak kilo aldırır

Birçoğunuz çevrenizde sigarayı bırakan insanların kilo aldıklarına şahit olmuşsunuzdur. Hatta sigara içen insanların bir kısmı kilo alacaklarını düşünerek sigarayı bırakmıyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre sigarayı bırakan insanlar, aslında sigarayı bıraktıkları için değil sigarayı bıraktıktan sonra beslenme alışkanlarını değiştirdikleri, yemek tüketimini arttırdıkları için kilo almaktadırlar. Sigarayı bırakan insanlar; tat ve koku alma hislerinin normale dönmesi, ağızlarında bir şeyler olması gerektiği hissi ve yiyecekleri stres anında sigaraya başvurmamak için kurtarıcı olarak görmesi nedenleriyle sık sık bir şeyler yeme ihtiyacı duyarlar. Dolayısıyla çok yedikleri için kilo alırlar. Eğer sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak istemiyorsanız kalorisi ve yağ oranları az olan gıdaları tercih etmelisiniz.

Diyet yaparken arada kendinizi ödüllendirebilirsiniz

diyet yaparken ödül

Ödülden kastınız kalori oranı yüksek besinler ise kesinlikle hayır. Zayıflama adına yaptığınız diyet ve beslenme alışkanlıklarınızı bu tür ödüllerle bozarsanız hayatınız boyunca kilo almakla vermek arasında gidip gelirsiniz. Özellikle bazı diyet listeleri vücudun alışkanlığını değiştirmek amaçlı özenle hazırlanmıştır ve bunları uygularken vücudumuza alacağımız en ufak bir yasaklı besin o diyetin etkisini tamamen götürebilir. Fakat bunlar yüksek kalorili besinleri hiç yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez çok az ölçüde ve nadiren yiyebilirsiniz.

Protein ağırlıklı diyetler kesinlikle zayıflatır

Yüksek proteinli diyetler zayıflamayı kolaylaştırabilir fakat zayıflamada kesin çözüm diyemeyiz. Vücudumuzun zayıflamak için diğer besin gruplarına da ihtiyacı vardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan besin gruplarını tüketerek zayıfladığımızda sağlıklı ve kalıcı bir zayıflama elde edebilirsiniz fakat sadece protein ile zayıflama yöntemi kullanarak verdiğiniz kilolar kalıcı olmayacaktır. Çünkü vücudun ihtiyacından fazla alınan proteinler vücutta yağ olarak depolanır. Kısacası sağlıklı kilo vermek için hiç bir besin grubundan tamamen uzaklaşmamalı az da olsa diğer besin gruplarından da tüketerek vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Fakat unutmayın ki karbonhidrat gibi kilo aldırıcı besin gruplarını da yalnızca vücudunuzun ihtiyacı kadar yani çok az tüketmelisiniz.

Light ürünler kalori içermez ve kilo aldırmaz

Cevabımız kesinlikle hayır. Light ürünler de kalori içerir. Sadece diğer ürünlere göre biraz daha az kalori içerdikleri ve lif oranlarının yüksek olduğu için zayıflama hakkında tavsiye edilir. Bunu daha iyi anlamak için bir light ürün ile aynı ürünün normal olanının besin değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Light ürünlerin kalorilerinin az olması istediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez bir paket light bisküviyi bitirdiğinizde aldığınız kalori hiçte az miktarda değildir. Bu yüzden light ürünlere olan bakış açımızı değiştirmeliyiz.

Yağ yakıcı ürünler içmek zayıflatır

Hayır, henüz piyasada tek başına yağ yakmayı sağlayan ürün yoktur. Yağ yakıcı ürünler sizi tek başına zayıflatmaya yetmez. Yağ yakıcı ürünlerin amacı siz egzersiz yaparken metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırmaktır. Yani bu ürünleri egzersiz yapmadan tek başına kullanarak sonuç beklemeniz doğru olmayacaktır.

Zayıflamak için 3 beyazdan uzak durmalıtuz

Çoğu insan tuz, şeker ve undan uzak durmak gerektiğini söylemektedir. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır sağlıklı
beslenirken çeşitlilik oldukça önemli bir faktördür. Her besin grubuna vücudun ihtiyacı vardır bu yüzden her gruptan besinler yemelisiniz fakat önemli olan bunların ölçülerini ve miktarlarını iyi ayarlamalısınız. Örneğin sağlıklı yaşamak için günde maksimum 5 gr tuz tüketmeniz yeterlidir.

Maydanoz suyu zayıflatır

Maydanoz C vitamini yönünden oldukça zengin ve idrar söktürücü etkiye sahip olan bir sebzedir. Dolayısıyla zayıflama hakkında maydanoz ile verdiğiniz kilolar vücudunuzdaki yağlardan değil de su miktarından olduğu için verilen kilo geçicidir.

Dilerseniz Evde Kilo Vermenin Yolları adlı makalemize de bakabilirsiniz.

(10 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir yorum yaz